Pomimo faktu, że Łeba istnieje od XIII w., w swej aktualnej lokalizacji funkcjonuje od tysiąc pięćset siedemdziesiątego drugiego roku. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli prawdopodobnie, że będzie ona zalewana przez sztormy i zasypywana przez wędrujące wydmy. Dziś położenie jest znakomite – miasteczko posiada pozytywny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Polsce – Słowiński Park Narodowy. Warto, zatem już wcześniej rezerwować noclegi. Łeba, bowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

Łeba

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to typowa miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można przede wszystkim barokowy kościół z tysiąc sześćset osiemdziesiątego trzeciego roku z wieżą szachulcową. Do jego budowy zużyto materiały z kościoła św. Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego poniekąd zasypane mury możemy oglądać do dnia dzisiejszego. Interesujące są też stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Trzeba również zobaczyć zabytki kultury Słowińców, które uchowały się w okolicznych wsiach. Fascynujący będzie też spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można zobaczyć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata (łącznie ok. 2000 sztuk).Naterenie ogrodu mieści się kilka półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą nawzajem połączone. Dla kuracjuszy przyjeżdżających do Łeby po zdrowie przyszykowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Warto też zajrzeć do Muzeum Motyli, gdzie zgromadzono ponad 3000 motyli z całego świata. Najstarsze, wystawione tu gabloty pochodzą z tysiąc dziewięćset szóstego roku Ciekawostką jest również Miasteczko Western City, gdzie organizowane są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Pośród najciekawszych imprez odbywających się w Łebie wymienić trzeba: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

W trakcie przechadzki po wydmach Słowińskiego P.N. częstokroć można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok morza Bałtyckiego i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają nieustanny wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na terenie tym odbywa się nieustanny ruch, a dowodem na to są między innymi wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła świętego Mikołaja z XIV w., który wznosił się niegdyś w Starej Łebie i jest teraz najstarszym zabytkiem miasta. Warto podkreślić, iż tutejszy teren wydmowy o powierzchni ok. 500 ha, jest największym terenem ruchomych piasków w tej części Europy. Leżące na terenie Parku jeziora Łebsko i Gardno, to kawałki odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior porośnięte roślinnością szuwarową są rewelacyjnym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Pośród ssaków najpopularniejszym mieszkańcem Słowińskiego Parku Narodowego jest jeleń, który rewelacyjnie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. Ażeby bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, trzeba udać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (115 m n.p.m.) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się wspaniała panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne fantastyczne atrakcje przyrodnicze – jezioro domki do wynajęcia nad jeziorem Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***Pełną propozycję na urlop 2015 w Łebie można odnaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej zamieszczone linki:- pensjonaty Łeba- hotele Łeba