Podróżując po świecie często zdarza nam się latać samolotem. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form transportu, ale czasami niesie ze sobą niewielki niedogodności – może to być opóźniony lot tudzież uszkodzenie bagażu.

bagaże

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeśli zdarzy się, że nasz bagaż zostanie uszkodzony bądź będzie zgubiony, natychmiast trzeba zgłosić to odpowiednim jednostkom. W sytuacji zniszczenia bagażu koniecznym warunkiem będzie uzupełnienie specjalnego formularza. Kiedy walizka ulegnie zniszczeniu, linie lotnicze najczęściej proszą o podanie paragonu z nowej walizki oraz zwracają nam pieniądze. Ciężej jest, kiedy zostaną zniszczone przedmioty znajdujące się w bagażu, w takim przypadku zwrot pieniędzy może odbyć się poprzez okazanie rachunków z kupionych rzeczy. Jeżeli ich nie mamy, linie lotnicze obliczą wartość przez wagę bagażu. Zalecane jest więc nie wozić ze sobą cennych przedmiotów, które szybko mogą ulegać uszkodzeniu. W przypadku gdy spotyka nas odwołany lot odszkodowanie również nam się należy.

Opóźniony bądź odwołany lot niesie ze sobą mnóstwo zmarnowanego czasu na terenie lotniska, w niezbyt wygodnych warunkach. Jeśli lot jest spóźniony przewoźnik musi zapewnić oczekującym pasażerom posiłki oraz napoje na czas oczekiwania, a gdy trwa to parę godzin też nocleg.sprawdź to paczki gabarytowe paczki gabarytoweGdy w miejscu docelowym pojawimy się więcej niż trzy godziny po zaplanowanym przyjeździe możemy starać się o odszkodowanie u przewoźnika. W przypadku kiedy został odwołany lot odszkodowanie może zostać nam wypłacone tudzież przewoźnik może zorganizować nam lot w innym terminie.

Lotnisko

Autor: Nelson L.
Źródło: http://www.flickr.com
Zwrot kosztów otrzymamy także, kiedy zaoferowane zastępcze połączenie wyjątkowo różni się od odwołanego, przykładowo pod względem przesiadek czy też czasu podróży. Lotniska próbują jak najlepiej zadbać o klientów, którzy zmuszeni są czekać na spóźniony tudzież zastępczy lot.

Jeśli spotyka nas sytuacja, w której zostaliśmy zmuszeni, by oczekiwać na przelot, warto starać się o zwrot kosztów od przewoźnika. Ważne jest jednak, by posiadać konkretne uzasadnienie i przedstawić je możliwie jak najszybciej osobie odpowiedzialnej za przejazd, tak żaby można było je pozytywnie rozpatrzyć i zwrócić nam koszty.