Jesień jest porą, która świetnie nadaje się na różnego rodzaju wycieczki. Nie ma już takich upałów jak latem, a przy tym cały czas jest dość wysoka temperatura. Ponadto krajobrazy jesienią są szczególnie malownicze, ze względu na wielobarwne spadające liście. W porze jesiennej również światło słońca ma charakterystyczny ciepły kolor. W ten sposób także fotografie zrobione jesienią bywają bardzo udane.

Autor: Dan Lundberg
Jesienne wycieczki w góry mogą więc sprawić ogromną przyjemność, a pogoda zazwyczaj pozwala na przewędrowanie sporych odległości. Jak każda wycieczka, także jesienna wycieczka górska wymaga właściwego przystosowania i ekwipunku.

Omawiany tekst jest dla Ciebie wciągający? Z pewnością zaabsorbuje Cię także nowa publikacja (https://www.hotelpanorama.pl/zbiroza/pikniki), która ma zbliżone tematycznie zagadnienia.

Im dłuższy jej czas z kolei, tym staranniej należy się przygotować. Ponadto za każdym razem korzystniej będzie wybrać się w góry w towarzystwie niż w pojedynkę, co jest sposobem o wiele bezpieczniejszym.

Ubrania

Co najważniejsze wnętrze plecaka należy dostosować do planowanego czasu wyprawy. Jednak nawet przy okazji wycieczki jednodniowej powinno się wziąć ze sobą większą ilość ubrań. Bardzo ważny jest dobry plecaczek na wycieczki, wymiarami również dostosowany do wyprawy. Na jesieni najlepiej jest organizować wycieczki od połowy września do połowy października. Wtedy bowiem temperatury są najbardziej sprzyjające. Wówczas również należy brać pod uwagę kilka czynników.

Przede wszystkim w tym czasie ciemno robi się już stosunkowo wcześnie, a wówczas może nastąpić spory spadek temperatury. Nie można dać się zaskoczyć nocy, trzeba mieć ustalony plan noclegu.

Ponadto na jesieni występują niekiedy niespodziewane zmiany pogody, tak więc za każdym razem konieczne jest zapakowanie kurtki przeciwdeszczowej. Na wycieczkę górską lepiej jest więc zabrać za dużo odzieży niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli planowana jest wspinaczka, należy pamiętać by nie robić niczego samodzielnie, w przypadku gdy jest się amatorem. W kilkuosobowej grupie trzeba stosować się do rad i poleceń najbardziej wykwalifikowanego członka. Odpowiednie sprzęty do górskiej wspinaczki powinny być dobrych firm i nabyte w profesjonalnym sklepie górskim. Respektowanie głównych reguł bezpieczeństwa i zachowanie rozsądku umożliwi uniknięcie ewentualnych niebezpieczeństw.