Jeżeli uwielbiasz górską krainę to zapewne jesteś tam w każdej wolnej chwili. A gdy nadchodzą wakacje planujesz trasę oraz lokalizacje gdzie jedziesz w ten piękny region. Jednak powinnyśmy się dokładnie przyszykować, tym bardziej jak wybieramy wysokie szczyty czy też kilkudniową wędrówkę.

zakopane

Autor: Pawel Pacholec
Źródło: http://www.flickr.com

Istotną rzeczą, jaką musimy zabrać ze sobą jest busola. Tym bardziej jak uwielbiamy odkrywać dziewicze tereny i schodzić z tras turystycznych. Jest możliwość dzięki niej obliczyć trasę i iść w ślad w tym kierunku i funkcjonuje podobnie jak kompas, czyli także posiada igłę wskazującą kierunki świata z tą różnicą od kompasu, że busola ma przyrządy celownicze, jakie pomogą nam w skrupulatnym wskazaniu kierunku szlaku. Przydaje się również wczasowiczom, żeglarzom, a również leśnikom czy myśliwym.

W związku z tym busola to sprzęt do nawigacji, żeby obliczyć strony bieguna magnetycznego, ma igłę magnetyczną oraz skalą zaopatrzone w aparaty sprzyjające do dokładnego celowania, innymi słowy wyznaczenie azymutu, co jest potrzebne przy orientacji w terenie i określenia kierunku szlaku. Może to być między innymi ruchomy pierścień z muszką i szczerbinką czy też lusterko, jakie dopomaga w celowaniu i nadzorowaniu wskazań igły magnetycznej.

Nie wahaj się, tylko poczytaj więcej oferta last minute grecja na omawiany temat – informacje będą z pewnością niesamowicie interesujące, więc kliknij tu i zobacz więcej.

Także istotną rzeczą są buty do wspinaczki. Jeżeli wybieramy się na dziewicze, nieznane górzyste tereny warto zabrać stosowne buty. Ważną detalem stroju na wyprawie górskiej jest obuwie, tym bardziej jak planujemy wspinaczkę. Warto pamiętać, że inne buty są na szlakach górskich a inne do wspinaczki. Tutaj więcej w temacie: busola.

Autor: KEEN

Buty do wspinaczki są butami, w jakich nie czujemy się komfortowo, ponieważ muszą być dostrojone oraz ciasne, stopa jest ułożona w specyficzny sposób, a paluchy podkurczone. Jednakże ma to zasadnicze znaczenie, jako że dzięki temu można prościej przemieszczać się po drobnych stopniach w pionie czy w przewieszeniu. Podeszwa jest zbudowana z gumy o rewelacyjnych własnościach tarciowych, co ułatwia stawanie na niedużych stopniach, gdzie wyzyskujemy siłę tarcia. Nowe informacje dla zaciekawionych tematyką: do wspinaczki.

Kategorie: